Windows 7 Kullanmak 2

Masaüstü


   Masaüstü(desktop) windows işletim sisteminin kullanıcı ile etkileşimde bulunduğu ortama verilen isimdir, masaüstü aynı zamanda Windows işletim sistemi ile kullanıcı arasındaki etkileşimi sağlayan görsel bir arabirim sağlar, kullanıcının masaüstünde klavye yada fare aracılığıyla gerçekleştirdiği veri girişleri işletim sistemi tarafından yorumlandıktan sonra sonuçlar yine masaüstü aracılığla uygun çıkış birimlerinden kullanıcıya sunulur.
 
Masaüstü simgeleri: Programlar, programlara ait kısayollar, dosya ve klasörler yer alır.
Başlat Menüsü: Bilgisayarda yüklü olan programlardan birini çalıştırmaya, dosya yada klasörleri aramaya, yüklü aygıtlarla ilgili seçeneklere başlat menüsü aracılığıyla ulaşılır.
Görev çubuğu:Çalışan programlara ait simgeler görev çubuğunda görülür.
Bildirim alanı:Aşağıdaki resimden de görülebileceği gibi ses, ağ, tarih ve saat işlemleri gibi bazı uygulamalara(burada yer alan uygulamalara denetim masası konusunda yer verilecektir) bildirim alanını kullanılarak ta ulaşılabilir.Geri Dönüşüm Kutusu:Silinen dosya ve/veya klasörlerin geçici olarak depolandığı özel bir klasördür, silinen öğeleri tamamen silmek için fareyle sağ tıklanarak “Geri dönüşüm

kutusunu boşalt”, yanlışlıkla silinen bir öğeyi geri almak içinse aşağıda resimde gösterildiği gibi öğe üzerinde sağ tıklayarak “geri al” yapılması gerekmektedir.

 
 
Dosya ve Klasör İşlemleri

 
Klasörler, programlar ve dosyalar için bir kapsayıcıdır, bir çekmeceye benzetebileceğimiz klasörler, bir diskteki program ve belgelerin düzenlenmesine yönelik bir araçtır, aşağıdaki resimde “blog” klasörü içi dolu bir klasörü, “okunacaklar” klasörü ise içi boş bir klasörü göstermektedir, tüm klasör görünümleri bu şekildedir. Yeni klasör oluşturmak için bulunduğumuz klasör içinde yada masaüstünde fareyle sağ tıkladıktan sonra ”Yeni” daha sonra “Yeni klasör” demek yeterli olacaktır.
 


   Dosyalar ise çeşitli programlara ait, yazı, ses, resim, çizim, video gibi verilerin saklandığı ise bileşenlerdir, her dosya varsayılan olarak ilişkili olduğu programla birlikte çalışır, dosya isimleri “.” ile ayrılmış ad ve uzantıdan oluşur(“yenibelge.doc” gibi) burada “.doc” uzantısı o dosyanın hangi programla ilişkili olduğunuda belirler, “.exe” program dosyalarına ait uzantılardır (örnek olarak “winword.exe” word programını ifade eder) aşağıdaki resimde görüldüğü gibi her dosyanın simgesi ait olduğu türe(uygulama, belge ... vs) farklılıklar göstermektedir.


   Aşağıdaki tabloda en sık karşılaşacağımız uzantılar yer almaktadır.

Dosya ya da Klasörler üzerinde sağ tıklamak


” klasör ise içeriği görüntülenir, dosya ise açılır, “Gönder” dosya ya da klasörü harici bir depolama birimine, masaüstüne ya da belgeler içine pratik olarak kopyalanmasını sağlar.“Kopyala” dosya ya da klasörü kopyalar.“Kes” dosya ya da klasörü bulunduğu yerden silerek kopyalar.“Sil” dosya ya da klasörü geri dönüşüm kutusuna taşır, “Yapıştır” daha önce “Kes/Kopyala” yapılmış klasör ya da dosyanın belirtilen konuma kopyalanmasını sağlar.

Özellikler” seçeneği klasör ve dosyalarda farklılık gösterir.
 
Klasör üzerinde sağ tıklanıp özellikler denildiğinde “Genel” sekmesinde klasörün boyutunu, oluşturulma tarihini ve disk üzerindeki konumunu görebiliriz, buradaki “Gizli”seçeneği aktif edilirse klasörgizlenmiş olur(tekrar görünür yapmak için denetim masasıklasör seçeneklerigizli dosya ve klasörleri göster). “Paylaşım” sekmesi klasöre paylaşım verilmesini sağlar, bir sonrakikonuda anlatılan yerel diske paylaşım verme işlemiyle aynı şekilde gerçekleştirilir. “Özelleştir” sekmesinde ise klasör görünümü için bir resim belirlenebilir ya da klasör görünümü buradaki simgelerden biriyle değiştirilebilir.

Dosya üzerinde sağ tıklanıp “Özellikler” denildiğinde; “Genel” sekmesinde yukarıda tabloda da verilendosya türü(aşağıdaki örnekte “.docx”) ve bu dosya türünün hangi programla ilişkilendirildiğini görülebilir(dosya türleri işletim sistemi tarafından varsayılan programla otomatik olarak eşleştirilir bu varsayılan programbu sekmede bulunan “Değiştir” seçeneğiyle başka bir programla değiştirilebilir)
Ayrıntılar” sekmesinde dosyayla ilgili teknik detaylara ulaşılabilir, buradaki örnekte word belgesininkaç satır, kaç kelime, kaç paragraftan oluştuğu gibi bilgiler görülebilir, eğer belgebir resim dosyası olsaydı burada resmin çözünürlük değeri, en, boy değerleri görülürdü.
 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Wordde Yazı Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bilişim Teknolojileri Megep Modülleri

Html Sınav Soru Örnekleri 1