Windows 7 Kullanmak 4


Görev çubuğu üzerinde sağ tıklamak


   Araç çubukları seçeneğinde seçili olan öğelerin  görev çubuğu üzerinde görünmesini sağlar.  Pencereleri basamakla / Pencereleri üst üste göster / Pencereleri yan yana göster seçenekleri ekranda açık olan programların ekranda nasıl görüntüleneceğini belirler.  Masaüstünü göster seçeneği açık olan programları görev çubuğuna atarak masaüstünün görüntülenmesini sağlar . Özellikler seçeneği denetim masası altında da bulunun görev çubuğu ve başlat menüsü özellikleri seçeneğini açar.


   Görev Yöneticisi bilgisayar yönetimi açısından önemli bir seçenektir. Kullanıcı tarafından çalıştırılan aktif programları ve çalışma durumlarını gösterir. Eğer kilitlenen bir program varsa cevap vermiyor olarak görünür ve görevi sonlandır diyerek programın kapatılması gerekir.

Başlat Menüsü


   Bilgisayarda yüklü olan programlardan herhangi birini çalıştırmaya , dosya ya da klasörleri aramaya , yüklü aygıtlarla ilgili seçeneklere başla menüsünden ulaşılır. Başlat menüsü iki sütundan oluşur. Sol sütunda erişim kolaylığı açısından sık kullanılan programlar listesi yer almaktadır. Tüm Programlar seçeneği ile bilgisayarda yüklü olan tüm programlara ulaşılabilir. Arama alanına çalıştırılmak istenilen programın adının yazılması ile program çalıştırılır.

   Başlat menüsünde yer alan diğer sütundaki öğeler ;

Kullanıcı (zü) : Başlat menüsü ikinci sütunda en üstte bulunur, sistemde o an oturum açmış olan aktif kullanıcının kullanıcı adı yer alır.

Belgeler: Bilgisayarda “c:\kullanıcılar\kullanıcı\Belgelerim” klasörünü açar, buradaki “kullanıcı” bilgisayardaki kullanıcı adını simgelemektedir, eğer bilgisayarda birden fazla kullanıcı mevcut ise her kullanıcının kendine özgü bir“Belgelerim” klasörü bulunur. Bu klasör işletim sistemi yüklenirken windows 7 tarafından otomatik olarak oluşturulan bir klasördür, Word , excel gibi ofis programlarında oluşturulan ofis belgeleri farklı bir kayıt ortamı belirtilmediği sürece varsayılan olarak bu klasör içerisine kaydedilecektir.

Resimlerim: Bilgisayarda “c:\kullanıcılar\kullanıcı\Resimlerim” klasörünü açar, tıpkı “Belgelerim” klasörü gibi bu klasörde özel bir klasördür ve bilgisayardaki resim dosyaları varsayılan olarak bu klasör içerisinde depolanmaktadır.

Müzik: Bilgisayarda “c:\kullanıcılar\kullanıcı\Müziğim” klasörünü açar, tıpkı “Belgelerim” klasörü gibi bu klasörde özel bir klasördür ve bilgisayardaki ses dosyaları varsayılan olarak bu klasör içerisinde depolanmaktadır.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Wordde Yazı Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bilişim Teknolojileri Megep Modülleri

Html Sınav Soru Örnekleri 1