Windows 7 Kullanmak 5

Bilgisayar


Sabit disk, disket, Cd/Dvd ve varsa harici depolama birimleri ile tarayıcı, yazıcı gibi diğer çevre birimlerine erişimi sağlar. Bilgisayarayeni bir aygıt yüklendiği zaman(usb bellek gibi) bu aygıta “Bilgisayarım” penceresinden ulaşılabilir.


Sabit Disk Sürücüleri: Bilgisayarda yüklü olan tüm sabit disk, cd/dvd ve harici depolama birimleri bu grup altında görülebilir.
 

Yerel Diskler: Bilgisayarda birden fazla yerel disk bulunabilir, yada tek bir yerel disk üzerinde birden fazla bölümlendirme yapılabilir. Genel olarak “C” sürücüsü windows işletim sistemi ve diğer yüklü programlar için, “D” sürücüsü ise müzik, video ve diğer kullanıcı dosyalarını depolamak için kullanılır. Böylece işletim sisteminin çökmesi durumunda bile “D” sürücüsündeki veriler kaybolmaz, yerel diskler üzerinde çift tıklayarak içindeki dosya ve klasörlere erişilebilir, sağ tıklama ise aşağıda görüldüğü gibi bir menü açar.Aç: Çift tıklama ile aynı işlemi gerçekleştirir, disk içeriğini görüntüler.

Yeni Pencerede Aç: Disk içeriğinin yeni bir pencerede görüntülenmesini sağlar.

Biçimlendir: Tüm disk içeriğini siler(“formatlama”), işletim sisteminin yüklü olduğu yerel disk üzerinde bu işlem yapılamaz.

Özellikler: “Genel” sekmesi altında disk'in kullanım oranları görülmektedir, burada yer alan “Diski Temizle” seçeneği disk üzerindeki kullanılmayan dosya ve/veya klasörleri silerek boş alan miktarını arttırır.


Araçlar” sekmesi altında bulunan “Şimdi denetle” seçeneği elektrik kesintileri yada benzeri durumlarda disk üzerinde oluşabilecek hataları denetler, “Şimdi birleştir” sistem performansının arttırılması amacıyla disk üzerinde dağınık halde bulunan dosyaları birleştirir.

Güvenlik sekmesi” altında sistemde tanımlı kullanıcılar, ve bu kullanıcıların sistem üzerindeki yetkileri görülmektedir, değiştirmek için “Gelişmiş” butonuna tıkladıktan sonra bu izinler “Ekle yada Kaldır” diyerek değiştirilebilir.

Yardım ve Destek
 
Bu menü genel olarak Windows 7 hakkında bilgi almak için kullanılabileceği, aşağıda resimde görülen “Yardımda ara” arama kutusuna yazılacak konu başlığıyla ilgili yardım konularının listelenmesi de sağlanabilir.


Donatılar
 
Bu bölüm içinde günlük hayatta bilgisayar kullanımı esnasında sıklıkla ihtiyaç duyduğumuz programlar bulunmaktadır, bu programlar:
 
Çalıştır: Bir program adının yazılarak çalıştırılmasını, dosya/klasör açılmasını ya da bir web sayfasının görüntülenmesini sağlar, örnek olarak aşağıda görüldüğü gibi “Hesap makinesi” programını çalıştırmak için bu kutuya “calc” yazılarak “enter” tuşuna basılır.Hesap Makinesi: Basit matematiksel işlemlerin gerçekleştirilmesini sağlar, ileri seviye işlemler için “Görünüm” menüsünden “bilimsel/istatikçi/programcı” seçenekleri tercih edilir.


Komut Sistemi: İleri düzey sistem yönetimi için komut satırından elle metin tabanlı komutların girilmesini sağlar, örnek olarak aşağıda ki resimde “ip” adresinin öğrenilmesi amacıyla bu ekranda “ipconfig” komutu girilmiştir.


Paint: Bu program aracılığıyla basit çizimler oluşturularak resim formatında kaydedilebilir.


Wordpad: Kelime işlemci programıdır, Windows 7’de bulunan kelime işlemci programları ilkelden gelişmişe doğru sıralanacak olursa bu sıra: metin belgesi, wordpad, Microsoft word şeklinde olur.

Windows Gezgini: Bilgisayarda yüklü depolama birimleri, klasörler içinde gezinti yapılmasını sağlar, aşağıda resimde de görülebileceği gibi sol tarafta menü şeklinde içeriği görüntülenmek istenen disk yada klasör, sağ tarafta ise sol tarafta seçilen öğe içeriği görüntülenir.

 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Wordde Yazı Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bilişim Teknolojileri Megep Modülleri

Html Sınav Soru Örnekleri 1