Windows 7 Kullanmak 6

Denetim Masası


   Bilgisayarda yüklü olan tüm aygıtlarla ilgili seçeneklere denetim masasından ulaşılır. Sağ üst köşede bulunan “Görüntüleme ölçütü” ile denetim masasında bulunan simgelerin görünümü değiştirilebilir, varsayılan olarak benzer işlemlerin gruplandığı kategori görünümü seçilidir, bu görünüm “Büyük/Küçük simgeler”olarak değiştirildiğitakdirde denetim masasındaki tüm simgeler görülebilir.


   Denetim masasında yapılmak istenen bir işleme ulaşmak için işleme ait simgeye çift tıklanabileceği gibi sağ üst köşede bulunan “Denetim Masasında Ara” arama kutusuna işlem adını yazılarakta ulaşılabilir. Örneğin arama kutusuna “klavye” yazıldığı takdirde, denetim masasında klavye ile ilgili yapabilecek tüm işlemler aşağıdaki gibi listelenir.

Denetim masasındaki önemli işlevler:
Ağ ve Paylaşım Merkezi
Bilgisayarın o andaki ağ durumunu görüntüleme, ağ aygıtlarının ayarlarını değiştirme, dosya ve yazıcı paylaşımları gibi işlemlerin yapılabilmesini sağlar.

Başlarken Bu seçenek denetim masasında yapılabilecek birçok seçeneği kullanıcıya bir sihirbaz halinde sunarak kolaylık sağlar, örneğin sisteme yeni bir kullanıcı eklemek için “Denetim masası → Bilgisayarınıza yeni kullanıcılar ekleyin→ Yeni kullanıcı ekle” yolu izlenebilir.

Dizin Oluşturma Seçenekleri:

Windows 7'de ki en önemli özelliklerden biridir, daha önceki bölümlerde başlat menüsünde bulunan “Programları veya dosyaları ara” arama kutusuna çalıştırılmak istenen program adı yada aranmak istenen dosya adı; tamamı yada bir kısmı yazılarak kısa zaman içerisinde sonuçların kullanıcıya iletildiği incelenmişti(Aynı işlem windows xp işletim sisteminde bunun yerine başlat menüsünde “ara” seçeneği kullanılarak belirli kritlerlere göre arama yapılmaktaydı, bu işlem disk üzerindeki dosya sayısına ve arama kriterlerine göre değişken bir süre almaktaydı). Windows 7'nin arama sonuçlarını çok hızlı bir şekilde sunması dizin hizmetleri sayesinde gerçekleşmektedir, şöyle ki windows 7 işletim sistemi belirli aralıklarla(bu işlem arka planda gerçekleşir) dizin'e kaydedilmiş depolama birimlerindeki değişiklikleri tarayarak indekslemektedir, aranılan dosya halihazırda dizin içerisindeyse arama sonuçları hızlı bir şekilde kullanıcıya sunulabilmektedir. Aşağıdaki resimde dizin hizmetlerine eklenen konumlar görülmektedir yeni konum eklemek/çıkarmak için “Değiştir” butonuna tıklanabilir, örnek olarak gelen ekranda sağ pencerede “Yerel Disk C:” seçip “Tamam” denilerek C: sürücüsü dizine eklenmiş olur


Güç Seçenekleri
 
Enerji tasarrufu ve Performans için bilgisayarın güç kaynaklarını nasıl yönettiğinin görülmesini ve değiştirilmesinisağlar, özellikle dizüstü bilgisayar kullanırken pil süresinin verimli kullanımı açısından Güç tasarrufu yada Dengeli seçilmesi uygun olabilir ancak dizüstü bilgisayarlarda güç yönetimi genellikle üretici tarafından sisteme yüklenen yazılımlarla da sağlanabilir.Klavye
 
İmleç yanıp sönme hızı ve karekter yineleme hızı buradan değiştirilebilir.
 
Kullanıcı Hesapları
 
Var olan kullanıcı hesaplarının görülmesini/değiştirilmesini, yeni kullanıcı eklenip silinmesini sağlar. Gelen ilk pencerede parola/kullanıcı adını değiştirmek, parolayı kaldırmak, kullanıcı hesabında görülen resmi değiştirmek gibi seçenekler bulunur, diğer kullanıcılarla ilgili işlem yapmak için “Başka bir hesabı yönetin” seçeneği tıklanır.

Sistem
 
Bilgisayarda yüklü olan tüm aygıtları ve temel sistem bilgisini görüntüler. Aynı pencereye “Başlat menüsü→Bilgisayarım→sağ tık→Özellikler” yoluylada ulaşılabilir. Bu pencerede işlemci hızı, toplam bellek miktarı, sistem türü(32/64 bit), bilgisayar adı(ğ üzerinde bilgisayarın görünen adı), çalışma grubuve derecelendirme bulunmaktadır, derecelendirme işletim sistemi tarafından sisteme verilen performans puanını simgelemektedir sistemin özelliklerine göre 1 ile 7.9 arasında bir değer alır.Yukarıda ekran resminde gördüğünüz üzere aslında Windows 8 kullanıyorum. Üzerinde ek programla 7 görüntüsü elde ettim. :)
 

Aygıt Yönetici: Denetim masasında ayrı bir seçenek olarakta bulunur. Bilgisayarda yüklü olan tüm donanım aygıtlarını ve ayarlarını görüntüler. Herhangi bir aygıt üzerinde sağ tıklanırsa yandaki pencere ekrana gelir, gelen pencerede “özellikler”aygıtın sürücülerini, atanan donanım kaynaklarını ve aygıtın durumunu, “kaldır” aygıtın sistemden kaldırılmasını, “Devre Dışı Bırak” aygıtın pasif edilmesini, “Sürücü Yazılımını Güncelleştir” ise aygıt sürücülerinin güncelleştirilmesini(update)sağlar.

Uzak Bağlantı Ayarları: Uzak Masaüstü(remote desktop) evdeki bilgisayardan işyerindeki bilgisayarı(yada tam tersi)bilgisayarın başındaymış gibi kullanılmasını sağlar, aşağıda örnekte Linux kullanılan bir bilgisayardan windows 7 kullanılan uzaktaki bilgisayara yapılan uzak masa üstü bağlantısı gösterilmektedir.

Bir bilgisayara uzak masa üstü bağlantısı yapabilmekiçin o bilgisayarda uzak masa üstü bağlantılarının aktif olması, o bilgisayarda tanımlı kullanıcı/parola ikilisinin olması ve bilgisayarın “ip adresi”yada “dnsadının” bilinmesi gerekir(bilgisayar adı/ip adresinin nasıl öğrenilebileceği “ağ ve paylaşım merkezi” konusunda verilmişti). Aşağıdaki pencerede de “Bilgisayar Adı” sekmesinde görülebilir, uzak masaüstü “Uzak” sekmesinde “Uzak Masaüstü” kısmında ilgili seçenek seçilerek aktif edilebilir, son olarak burada “Kullanıcıları Seç” daha sonra “Ekle” diyerek sisteme uzak masaüstü bağlantısı yapmaya yetkili kullanıcılar seçilir.

Sistem Koruması: Sistem Geri yükleme'nin çalıştırılmasını sağlar, bu ekrandan sistem geri yükleme tıklandıktan sonra gelen pencerede sistemin kararlı çalıştığı daha önceki bir zamana geri yüklenmesi yada bir geri yükleme noktası oluşturulmasını sağlar.


Windows Defender
 
Windows işletim sisteminin kötü amaçlı yazılımlara karşı koruma programıdır, “Tara” seçeneği ile elle sistem taraması da yapılması sağlanabilir.


Yazı Tipleri Bilgisayarda “Word” gibi kelime işlemci programlarının kullandığı tüm yazı tipleri bu klasör içersinde depolanır, bu yazı tipleriyle ilgili ekleme ve değiştirme işlemleri buradan yapılabilir.
 
Bildirim Alanı Simgeleri
Görev Çubuğunun sağında bulunan “Bildirim Alanı” ile ilgili ayarlamalar(ilgili programa ait bildirim alanında simge gösterilmesi gizlenmesi gibi) buradan yapılır.

İnternet Seçenekleri
 
Bu seçeneğe “ağ ve paylaşım merkezi” yada internet explorer programı araçlar menüsünden “internet seçenekleri” denilerekte ulaşılabilir. Bu pencerede ilk sekmemiz olan “Genel” altında bulunan “Giriş Sayfası” alanı internet explorer programının ilk çalıştırıldığında hangi sayfayı açacağını belirler, boş kullanılabileceği gibi resimde olduğu gibi belirli bir internet adresi verilebilir. “Ayarlar” seçeneği internet explorer hafızasında sayfaların tutulacağı gün sayısının belirlenmesini sağlar “0” seçilmesi durumunda adresler hiç hafızaya alınmaz.


Sil” seçeneğiile internette gezinirken bilgisayarımıza kaydedilen geçici dosyaları, çerez bilgilerini ve tarayıcı geçmişi gibi bilgileri silebiliriz.Güvenlik” sekmesinde tarayıcının güvenlik düzeyi belirlenebilir, düşük düzey seçilmesi durumunda zararlı yazılımların bilgisayara daha kolay bulaşabileceği, en yüksek düzeyin seçilmesi durumunda ise bazı içeriklere erişilemeyeceği unutulmamalıdır, bu sekmede “özel düzey” seçilerek ilgili ayarlamalar tek tek elle yapılabilir. 
İnternette gezinti yaparken kimi sitelerden gelen reklam amaçlı açılır sitelerin engellenmesi için “Gizlilik” sekmesinden aşağıdaki gibi “Açılır Pencere Engelleyicisi Aç” seçili olmalıdır, bazı sitelerden gelen açılır pencerelere izin vermek için “Ayarlar” butonuna tıklanarak bu adreslerin izin verilenler listesine eklenmesi gerekmektedir.

 Görev Çubuğu ve Başlat Menüsü
 
Başlat menüsünün ve görev çubuğunun özelleştirilmesini sağlar, bu seçeneğe “görev çubuğu” üzerinde sağ tıklayıp “özellikler” denilerek te ulaşılabilir. İlk sekme olan “Görev Çubuğu” sekmesinde “görev çubuğunu otomatik olarak gizle” seçeneği aktif edilirse görev çubuğu ekranda gözükmez ancak fare ekranda görev çubuğunun olması gereken yere sürüklendiğinde görünür hale gelir.“Küçük simgeler kullan” seçeneği aktifse görev çubuğunda çalışan programlara ait simgeler daha küçük görünür.“Görev çubuğunun ekrandaki konumu” varsayılan olarak “Alt” olarak seçilidir, bu üst, sol veya sağ olarak değiştirilebilir.“Özelleştir” butonuna tıklandığı zaman daha önce incelenen“Bildirim alanı simgeleri” penceresi görüntülenir.


Başlat Menüsü” daha önceki konularda başlat menüsü sol sütununda en son kullanılan programlara yer verildiğini incelenmişti, eğer en son erişilen program ve öğelerin listesinin tutulması tercih edilmiyor ise “Gizlilik” altında “En son açılan programları/öğeleri Başlat menüsünde deopla ve görüntüle” seçenekleri aktif olmamalıdır.


"Başlat menüsü” sekmesinde “Özelleştir” seçeneğiyle başlat menüsün bulunan öğelerle ilgili görünüm ayarları aşağıdaki gibi tek tek değiştirilebilir.


Son sekme olan “Araç çubukları” sekmesinde örnek olarak “Adres” ve “Masaüstü” seçenekleri aktif edilirse başlat menüsü resimdeki gibi görünecektir.Windows Güvenlik Duvarı
 
Bilgisayarın kötü amaçlı yazılımlardan korunmasına yardımcı olur. “Windows Güvenlik Duvarı'nı etkinleştir veya devre dışı bırak” diyerek güvenlik duvarını açmış/kapatmış oluruz, “Gelişmiş ayarlar” seçeneği ile kurallar tanımlayabiliriz.


 
Yedekleme ve Geri Yükleme
Kişisel verilerin ve/veya sistemin yedeğininin alınarak silinme çökme gibi durumlarda yedekten geri yüklenebilmesini sağlar, günümüzde yedekleme için genelde harici diskler yada dvdkullanılır. Sistem yedeği içinse genel olarak bilgisayar üreticileri ya sistemin beraberinde onarım cd'si vermekte yada sabit diskte gizli bir bölmede sistemin ilk halini bulundurmaktadır, bu tür bir durumda bilgisayar açılırken kurtarma yazılımları ile sistem ilk günkü haline döndürebilir.
 
Aygıtlar ve Yazıcılar
Başlat menüsünden bilgisayar yoluyla da bu seçeneğe ulaşılabilir, bilgisayara bağlı yazıcı, tarayıcı, harici disk gibi aygıtlar buradan görülebilir.
 
Bölge ve Dil
Dil, sayı ve tarih formatlarının gösterim şekli ve klavye türünü değiştirilmesini sağlar, ilk sekme olan “Biçimler” sekmesinde tarih ve saatin gösteriliş formatı değiştirilebilir, “Ek Ayarlar” seçeneğiyle sayı, para birimi, tarih ve saat ayarları görülebilir.Klavyeler ve Diller” sekmesinde “Klavye değiştir” diyerek klavye türünü değiştirebiliriz, örneğin Türkçe F klavye kullanmamız gerekiyorsa aşağıdak pencerede Türkçe Q seçiliyken “Kaldır” seçeneğinden sonra “Ekle” ile Türkçe F klavye eklenerek kullanılan klavye türü değiştirilebilir.

Erişim Kolaylığı Merkezi
Ekran klavyesi”, “Büyüteç” gibi bazı erişim kolaylığı sağlayan uygulamalarınbaşlatılmasını sağlar.Fare
Fare kullanımıyla ilgili düğme yapılandırması, işaretçi hızı gibi ayarların değiştirilmesini sağlar. “Düğmeler” sekmesinde farenin sol/sağ tuş düğmeleri “Birincil ve ikincil düğmeleri değiştir” seçeneği işaretlenerek (solaklar için ters olması gerektiğinden) değiştirilebilir. “Çift tıklatma hızı” yine aynı sekme aracılığıyla ayarlanabilir. “İşaretçiler” sekmesinde farenin görünümü değiştirilebilir. “İşaretçi Seçenekleri” sekmesinde işaretçi izleri aktif edilebilir. “Tekerlek” sekmesinde ise tekerleğin her hareketinde kelime işlemci programlarında kaç satır atlanacağı belirlenebilir.


Görüntü
Ekran çözünürlüğü ve renk derinliğinin ayarlanmasınıs ağlar, “Görüntü” penceresinde “Çözünürlüğü ayarla” seçeneğiyle ekran çözünürlüğü değiştirilebilir, aşağıda resimde ekran çözünürlüğü 1057x774 olarak seçilmiştir.
İşlem Merkezi
Yedekleme, Windows update gibi seçenekleri birarada bulundurur.
Klasör Seçenekleri
Dosya ve klasörlerin görüntü ayarlarının değiştirilmesini sağlar. “Genel” sekmesinde tüm klasörlerin ayrı pencerede/aynı pencerede açılması, klasörleri seçmek ve açmak için tıklama seçeneklerinin değiştirilmesini sağlar. “Görünüm” sekmesi ise gizli dosya ve klasörlerin/dosya uzantılarının görüntülenip görüntülenmeyeceği gibi ayarların yapılmasını sağlar.
Masaüstü Araçları
Takvim, hava, cpu ölçer gibi uygulamaların masaüstünde görünmesini sağlar(iptal etmek için araç üzerinde sağ tıklayıp “Aracı kapat”) pencerede yer alan araçların dışında “Daha çok çevrimiçi araç al” diyerek internetten ekstra araçlar edinilebilir.Programlar ve Özellikler
 
Öncelikle bu ekranda yüklü olan programlar görüntülenmektedir, bilgisayardan silinmek istenen program üzerinde çift tıklandıktan sonra “Kaldır” yada “Uninstall” diyerek önergeler izlenir(genel olarak, bir programı kaldırmak için başlat menüsünde programa ait menüde “kaldır” yada “uninstall” seçeneği kullanılır).“Windows özelliklerini aç veya kapat” seçeneği windows'a ait ek bileşen hizmetlerinin kullanılabilmesini sağlar, örneğin “Internet Information Service” hizmeti bu seçenek aracılığıyla aktif edilebilir.


Ses
Ses aygıtlarının yapılandırılmasını sağlar.
 
Tarih ve Saat
Bildirim alanında “tarih ve saat” simgesi üzerinde çift tıklanarak ta aynı seçeneğe ulaşılabilir, tarih ve saati değiştirmemizi sağlar.

Windows Update
Yazılım ve sürücü güncelleştirmelerinin denetlenmesi/yüklenmesi, güncelleştirme sıklığının değiştirilmesi(“Ayarları değiştir” seçeneği ile güncelleştirmelerin ne sıklıkta yapılacağı belirlenebilir) işlemlerini yerine getirir.

Kişiselleştirme
Görüntü, fare, görev çubuğu, masaüstü arka planı, ekran koruyucu, erişim kolaylığı gibi birçok denetim masası işlevini bir aradasunar.
 
Yönetimsel Araçlar
Sistemin yönetimi ile iligili ileri düzey seçenekleri burada bulabiliriz, örneğin “Hizmetler” altında bilgisayarımızda çalışan tüm hizmetleri ve durumlarını görebilir, bu hizmetleri durdurabilir yada yeniden başlatabiliriz.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Wordde Yazı Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bilişim Teknolojileri Megep Modülleri

Html Sınav Soru Örnekleri 1