Ms Excel 2007 Etopla Formülü

Etopla Formülü


Etopla fonksiyonu, belli bir koşula uyan değerlerin toplamını alır. Etopla fonksiyonunun Topla fonksiyonundan farkı, Topla fonksiyonu seçili tüm değerleri toplarken, Etopla fonksiyonu seçili değerlerin içinde sizin istediklerinizi toplamasıdır.

Sumif fonksiyonu =Etopla(aralık, ölçüt,[toplam_aralığı]) şeklindedir. Aralık bağımsız değişkenine koşulun bulunduğu aralık; ölçüt bağımsız değişkenine koşul; toplam_aralığı bağımsız değişkenine, toplanacak değerlerin bulunduğu aralık yazılır.

Örneğin; aşağıdaki tabloda Taksim şubesinin satışlarını toplamak istediğinizde, Topla fonksiyonu ile aradan Taksim satışlarını seçmeniz uzun bir tabloda zor olacaktır. Böyle bir tabloda, Taksim’in satış toplamını bulmak için F3 hücresine =ETOPLA(A2:A9;”Taksim”;C2:C9) yazılmalıdır.

 
 
not :
 
Fonksiyonun koşul argümanında metinsel bir ifade varsa kesinlikle çift tırnak (“ ”) içine alınmalıdır. Koşul rakamsa çift tırnak içine alınmasına gerek yoktur. 20’den büyük veya en çok 40 gibi koşullar varsa “>20” ve “<=40” şeklinde yazılarak çift tırnak içine alınmalıdır.
 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Wordde Yazı Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bilişim Teknolojileri Megep Modülleri

Html Sınav Soru Örnekleri 1