5 Ekim 2016 Çarşamba

Ms Word 2007 Belgeyi Gözden GeçirmekYazım ve Dilbilgisi Hatalarını düzeltmek

 

   Son teslim tarihi yaklaşırken, çoğunlukla belgede yazım veya dilbilgisi hatalarını denetlemek için yeterli zaman yoktur. Microsoft Office programınız bu hataları daha hızlı düzeltmenize yardımcı olabilen araçları sağlar. Microsoft Office programının, çalışırken olası hataları kolayca görebileceğiniz şekilde ayarlanıp ayarlanmamasına siz karar verirsiniz. Dalgalı kırmızı ve yeşil çizgilerden rahatsız olursanız, belgenizi, bitirmeye hazır olduğunuzda denetleyebilirsiniz.

 

Yazım ve dilbilgisini otomatik olarak denetleme (dalgalı kırmızı, mavi ve yeşil çizgiler)

 

   Belki, belgenizdeki yazım hatalarını daha hızlı ve kolay şekilde bulup düzeltmenin yolunu arıyorsunuz. Belki de, Microsoft Office programınızın belgenizde görüntülediği dalgalı kırmızı çizgileri görmek istemiyorsunuz? Bu bölümde, sözcükler için otomatik yazım ve dilbilgisi denetiminin nasıl yapıldığı ve denetimin nasıl açılıp kapandığı anlatılmaktadır.

 

Otomatik yazım denetimi nasıl çalışır?


   Yazarken otomatik olarak yazımı denetlediğinizde, belgenizi teslim etmeye hazır olduğunuzda çok fazla yazım hatasını düzeltmek zorunda kalmayacağınızdan emin olabilirsiniz. Microsoft Office programı siz çalışırken yanlış yazılmış sözcüklere işaret koyabilir, böylece aşağıdaki örnekte olduğu gibi onları kolayca ayırt edebilirsiniz.

   Önerilen düzeltmeleri görmek için yanlış yazılmış sözcüğü sağ tıklatabilirsiniz.

Otomatik dilbilgisi denetimi nasıl çalışır


   Otomatik dilbilgisi denetimi etkinleştirildikten sonra, Word ve Outlook, aşağıdaki örnekte gösterildiği gibi, Word belgelerinde ve açık Outlook öğelerinde (Notlar dışında) çalıştığınız sırada olası dilbilgisi ve stil hatalarına işaret koyar.


Diğer seçenekler için hatayı sağ tıklatabilirsiniz.


   Gösterilen menüde, size önerilen bir düzeltme verilebilir. Hatayı yok sayabilir veya programın metni neden hatalı saydığını görmek için Bu Tümce Hakkında'yı tıklatabilirsiniz.

 

Otomatik yazım ve dilbilgisi denetimini açma veya kapatma
 

1. Microsoft Office Düğmesi'ni , ardından Word Seçenekleri'ni tıklatın.

2. Yazım Denetleme tıklatın.

3. Açık olan belgede otomatik yazım denetimini veya otomatik dilbilgisi denetimini açmak veya kapatmak için:

1. Şunun için özel durumlar öğesinin altında, Açık olan dosyanın adı dosyasını tıklatın.

2. Yalnızca bu belgede yazım hatalarını gizle ve Yalnızca bu belgede dilbilgisi hatalarını gizle onay kutularını seçin veya temizleyin.

 

   Bundan sonra oluşturacağınız tüm belgelerde otomatik yazım denetimini ve otomatik dilbilgisi denetimini açmak veya kapatmak için aşağıdakileri yapın:

 

3. Şunun için özel durumlar öğesinin altında Tüm Yeni Belgeler'i tıklatın.

4. Yalnızca bu belgede yazım hatalarını gizle ve Yalnızca bu belgede dilbilgisi hatalarını gizle onay kutularını seçin veya temizleyin.

 

ÖNEMLİ Başka kişilerle paylaştığınız bir dosyada otomatik yazım denetimini veya otomatik dilbilgisi denetimini kapatırsanız, bu değişikliği yaptığınızı o kişilere bildirmeniz uygun olabilir.

Tüm yazımı ve dilbilgisini bir defada denetleme
 
Bir belgenin yazım denetimini, düzenlenmesi bitene kadar ertelemek isterseniz bu yöntem kullanışlıdır. Olası yazım hatalarını denetleyebilir ve ardından her düzeltmeyi onaylayabilirsiniz. Microsoft Word ‗te yazım denetimi oldukça kolaydır.
 
1. Yazımını denetlemek istediğiniz dosyayı, öğeyi, metin parçasını veya verileri seçin. Dosyanın içini tıklatın. isteğe bağlı olarak, metnin yalnızca belirli bir parçasını denetlemek için, denetlemek istediğiniz metni seçin.
2. F7 tuşuna tıklayın veya Gözden Geçirme sekmesinde, Yazım grubunda Yazım ve Dilbilgisi'ni tıklatın
3. Dilbilgisini de denetlemek isterseniz Dilbilgisini denetle onay kutusunu seçin.
4. Program yazım hataları bulursa, bir iletişim kutusu veya görev bölmesi görüntülenir ve yazım denetleyicisinin bulduğu birinci yanlış yazılmış sözcük seçilir. Programın bulduğu her hatayı nasıl gidermek istediğinize siz karar verirsiniz. Aşağıda, yanlış yazılmış bir sözcüğü düzeltmek için farklı yollar hakkında yönergeler verilmektedir:
 
   Önerilen sözcüklerden birini kullanarak hatayı düzeltmek istiyorsanız

   Öneriler listesinden sözcüğü seçin ve ardından Değiştir'i tıklatın. Sözcüğü kendiniz değiştirerek hatayı düzeltmek istiyorsanız Belgede sözcüğü tıklatın ve düzeltmek için sözcüğü gerektiği gibi düzenleyin.

   Yazım hatası olan sözcük, aslında kullandığınız doğru bir sözcüktür. Microsoft Office programlarının bu sözcüğü tanımasını veya yazım hatası olarak değerlendirmemesini istiyorsanız Ekle veya Sözlüğe Ekle'yi tıklatın.
   Yazım hatası olan sözcüğü yok sayarak sonraki sözcüğe geçmek istiyorsanız Bir Kez  Yoksay'ı tıklatın.

   Yazım hatası olan sözcüğün tüm örneklerini yok sayarak sonraki sözcüğe geçmek istiyorum Tümünü Yoksay'ı tıklatın.


Bu hatayı çok sık yapma eğiliminde olduğunuzdan, bunu yazdığınızda programın bu hatayı sizin için otomatik olarak düzeltmesini istiyorsanız Öneriler'den doğru sözcüğü seçin ve ardından Otomatik Düzelt'i tıklatın.

5. Yazım hatası olan her sözcük düzeltildikten sonra, program bir sonraki yanlış yazılmış sözcüğe işaret koyar, böylece ne yapacağınıza karar verebilirsiniz.

6. Word yazım hatalarına işaret koymayı bitirdikten sonra dilbilgisi hatalarını size göstermeye başlar. Yazım ve Dilbilgisi iletişim kutusunda her hata için bir seçenek belirleyin.

 

 Otomatik Düzeltme

 

Word ‗te, her düzeltmeyi onaylamak gerekmeden, yazdığınız sırada otomatik olarak yazımı düzeltmek için de Otomatik Düzeltme'yi kullanabilirsiniz. Aşağıdakileri yapmak için Otomatik Düzelt özelliğini kullanabilirsiniz :

Yazım hatalarını ve yanlış hecelenmiş sözcükleri otomatik olarak algılayıp düzeltme Örneğin, bir boşlumla birlikte çya yazarsanız Otomatik Düzelt özelliği bu yazdığınızı çay ile değiştirir. Ayrıca, bir boşlukla birlikte İşte birt akvim yazarsanız, Otomatik Düzelt özelliği bu yazdığınızı İşte bir takvim ile değiştirecektir.

Hemen simge ekleme Örneğin, © eklemek için (c) yazın. Yerleşik Otomatik Düzelt girişleri listesinde istediğiniz simgeler yoksa bu girişleri ekleyebilirsiniz.

Metnin uzun parçalarını hemen ekleme Örneğin, şirket sosyal tesisleri gibi bir tümceciği art arda girmeniz gerekirse programı, şst yazdığınızda bu tümceciği otomatik olarak girmesi için programı ayarlayabilirsiniz.

 

Otomatik Düzelt özelliğinin bu tüm kullanımları iki paralel sözcük listesince desteklenir. İlk sözcük yazdığınız sözcük, ikinci sözcük veya tümcecik de sözcüğü değiştirmek için programın girdiği öğedir.
 


Otomatik Düzelt listesine metin girdisi ekleme

1. İsteğe bağlı olarak, biçimlendirilmiş metin girdisi eklemek isterseniz istediğiniz şekilde biçimlendirilmiş metnin bulunduğu belgeyi açıp metni seçin.

2. Microsoft Office Düğmesi'ni tıklatın ve sonra Word Seçenekleri'ni tıklatın.

3. Yazım'ı tıklatın.

4. Otomatik Düzeltme Seçenekleri'ni tıklatın.

5. Otomatik Düzelt sekmesinde Metni yazarken değiştir onay kutusunun seçili olduğundan emin olun.

6. Değiştirilen kutusuna genellikle yanlış yazdığınız sözcüğü veya tümceciği yazın; örneğin uluslaraarsı yazabilirsiniz.

7. Yerine kutusuna sözcüğün doğru yazımını yazın; örneğin uluslararası yazın.

8. Ekle seçeneğini tıklatın.

 

 Yazım denetimi sırasında Otomatik Düzelt listesine metin girdisi ekleme

Otomatik yazım denetimini etkinleştirirseniz bazı Office programlarında genellikle yanlış yazdığınız sözcüğü sağ tıklatıp bunu doğrudan Otomatik Düzelt listesine ekleyebilirsiniz.

 


 
1. Kırmızı dalgalı alt çizgisi olan sözcüğü sağ tıklatın.
2. Yanlış yazılan sözcük için bir düzeltme listesi görüntülenir.
3. Kısayol menüsünde Otomatik Düzelt seçeneği üzerine gelin.
 
4. Görüntülenen menü sözcüğün doğru yazımını gösteriyorsa bunu tıklatın. Böylece görevi tamamlarsınız. Düzeltilemediyse sonraki adıma geçin.
5. Otomatik Düzeltme Seçenekleri'ni tıklatın.
6. Otomatik Düzelt sekmesinde, Değiştirilen kutusuna yanlış yazılan sözcüğü veya tümceciği yazın; örneğin, uluslaraarsı yazabilirsiniz.
7. Yerine kutusuna sözcüğün doğru yazımını yazın; örneğin uluslararası yazın.
8. Ekle seçeneğini tıklatın.


Otomatik Düzelt listesinde metin girdisi içeriğini değiştirme
1. Microsoft Office Düğmesi'ni tıklatın ve sonra Word Seçenekleri'ni tıklatın.

2. Yazım'ı tıklatın.

3. Otomatik Düzeltme Seçenekleri'ni tıklatın.

4. Otomatik Düzelt sekmesinde Metni yazarken değiştir onay kutusunun seçili olduğundan emin olun.

5. Yerine kutusu altındaki listede girdiyi tıklatın.

6. Yerine kutusuna yeni girdiyi yazın.

7. Değiştir'i tıklatın.


 Otomatik Düzelt listesinde metin girdisini yeniden adlandırma
1. Microsoft Office Düğmesi'ni tıklatın ve sonra Word Seçenekleri'ni tıklatın.

2. Yazım'ı tıklatın.

3. Otomatik Düzeltme Seçenekleri'ni tıklatın.

4. Otomatik Düzelt sekmesinde Metni yazarken değiştir onay kutusunun seçili olduğundan emin olun.

5. Değiştirilen kutusu altındaki listede girdiyi tıklatın.

6. Sil komutunu tıklatın.

7. Değiştirilen kutusuna yeni adı yazın.

8. Ekle'yi tıklatın.


Baskı Ön İzleme Yapmak
Microsoft Office Düğmesi'ni tıklatın, Yazdır'ın yanındaki oka gelin ve Baskı Önizleme'yi tıklatın. Sayfayı önizlemede görüntülemek veya yazdırmadan önce değişiklikler yapmak için, araç çubuğundaki veya Bant üzerindeki düğmeleri tıklatın.

 
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bilişim Teknolojileri Megep Modülleri

      MEGEP , Mesleki Eğitim ve Öğretim Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi’ nin kısaltılmış halidir. 2001 yılında megep  ile ilgili çalışma...