Windows 8 Format Atmak

        Format atmak bilgisayarımızı virüslerden, kalan program artıklarından, yavaşlama problemlerinden, hatalardan veya sistemle alakalı oluşabilecek sorunlardan kurtaran ve bilgisayarınızın daha hızlı çalışmasını sağlayan, sistemsel sorunları ortadan kaldıran bir işlemdir.
 
         Şunu belirtmeliyim ki Recovery bölümüne sahip notebooklarda ve marka bilgisayarlarda (toplama olmayan firma çıkışlı) CD ile format atmaya gerek yoktur. Bilgilerinizi yedekleyin ve Recovery ile bilgisayarınızı ilk satın aldığınız hale getirin.
 
        Windows 8 Recovery ile format atma sıfırlama işlem adımlarını anlatalım
 
        Bu işlemin gerçekleşmesi için bilgisayarımızın recovery bölümünün silinmemiş veya zarar görmemiş olması gerekmektedir. Eğer bilgisayarınız lisanslı bir işletim sistemine sahipse; üretici firma tarafından bilgisayarınızın bir bölümüne tekrar fabrika ayarlarına döndürmek için bir bölüm oluşturulur. Bu bölüm bilgisayarınıza format atmak istediğiniz zaman sizi CD olmadan kısa bir sürede bilgisayarımızı sıfırlamanızı sağlar.
 
       
Recovery bölümünüzün olup olmadığını anlamak için;
 
Masaüstündeki Bilgisayar simgesine sağ tuş özellikler yapıp, Yönet’e tıklayın.
Ve burada disk yönetimine tıklayın. Bölümlenmiş disklerinizi göreceksiniz. Buradan recovery yada kurtarma ile alakalı bir bölüm görürseniz bilgisayarınızda recovery bölümü var demektir.

Öncelikle yapmanız gereken Ayarlar kısmına ulaşmaktır.
 
Ayarlar kısmına girmek için
1) Masaüstünde sağ kenara yaklaşın birkaç saniye beklediğinizde, sağ taraftan kenar çubuğu açılır. Oradan ayarlara tıklayabilirsiniz.
 
2) Windows başlangıç ekranına girip, Windows + C tuşuna bastığında sağ taraftan kenar çubuğu açılır. Oradan ayarlara tıklayabilirsiniz.
 
3) Windows başlangıç ekranına girip, Arama bölümüne Ayarlar yazarak çıkan ilk sonuçtan ayarlar kısmını açabilirsiniz.
 
Ayarlara bölümü için kenar çubuğu açıldıktan sonra Bilgisayar ayarlarını değiştir’e tıklıyoruz.
 
 
Açılan listeden genel sekmesine gidip, tıklıyoruz.
 


Buradan 2 türlü işlem yapabiliriz.
 
 
Bilgisayarı tamamen ilk aldığımız hale getirmek istiyorsak; Her şeyi kaldırın ve Windows’u yeniden yükleyin altındaki Başlayın’a tıklıyoruz.
 
Eğer yedek almamız gereken dosyalar var ise; Dosyalarınızı etkilemeden kişisel bilgisayarınızı yenileyin ve Windows’u yeniden yükleyin altındaki Başlayın’a tıklıyoruz.
 
 
Bu iki seçenekten birini gerçekleştirmek size kalmış.
 
Bu işlem sayesinde bilgisayarınız ilk satın aldığınız haline dönecektir.Oldukça basit olan bu yöntemle bilgisayarınız ilk alındığı haline dönecektir.
 
 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Wordde Yazı Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bilişim Teknolojileri Megep Modülleri

Html Sınav Soru Örnekleri 1