Laptoplarınız İçin Vazgeçilmez Program Tavsiyeleri

        Aşağıda paylaşacağım programları ilk kez bir web sitesinde okumuş ve hepsini tek tek kurup denemiştim. Bu programlardan çok memnun kalıp sizlere de tavsiye etmek istedim.
 
        Laptop’ların küçük boyutlu ve taşınabilir olması, masaüstü PC’lere göre en büyük avantajlardan. Bununla birlikte laptoplar, kısıtlı pil ömrü, daha küçük klavye ve kullanımı zor touchpad’ler gibi birçok kısıtlamaya da sahipler.
Laptop’ların sahip olduğu bu donanımsal kısıtlamaları çözmeye yönelik bir takım programları sizlere tanıtacağız. Bu araçlar sayesinde pil ömrünüzü uzatabilecek, klavye ve touchpad’inizi daha verimli bir şekilde kullanabilecek, laptop’unuzda kimlerin neler yaptığını izleyebileceksiniz.
 
 
TouchFreeze: Laptop’unuzda yazı yazarken avucunuzun içi yanlışlıkla touchpad’e dokunuyor ve imleçin farklı yere atlamasına neden oluyorsa, bu araç ile klavye kullanılırken touchpad’in otomatik olarak kilitlenmesini sağlayabilirsiniz.
 
 
AutoSensitivity: Bu araç ile touchpad’inizin ve farenizin hassasiyetini ayrı ayrı ayarlayabilirsiniz (destekleniyorsa). Daha düşük hassasiyet, daha az tepki anlamına geliyor. Not: AutoSensitivity’yi kullanabilmek için NET Framework 3.5 veya 4.0′ın yüklü olması gerekli.
 
 
TwoFingerScroll: Sadece tek parmağı destekleyen touchpad’ler sizi oldukça kısıtlayabilir. Bununla birlikte donanımınız, genellikle iki veya üç parmağın aynı anda bastığını algılayabilir. TwoFingerScroll, touchpad’inizin bu potansiyelini ortaya çıkarıyor.
Araç ile örneğin iki parmağınızla kaydırarak, sayfayı yukarı veya aşağı kaydırabiliyorsunuz. Touchpad’e yapılan farklı dokunuşlar için farklı eylemler atamanıza da izin veriliyor.
 
 
SharpKeys Laptop’lar küçük bir yapıya sahip olduklarından, klavyeleri de öyle ve bu tür bir klavyeye geçiş yapmak, başlangıçta size zor gelebilir. SharpKeys ise laptop’unuzda kullanmadığınız tuşların işlevini değiştirmenize veya kapatmanıza yardımcı oluyor.
 
Aerofoil: Windows Vista ve Windows 7′de çalışan Aerofoil, laptop’unuzu AC gücünden ayırdığınızda Aero Glass’ı kapatarak, sesi kısarak veya farklı bir Windows güç planına geçerek pilden tasarruf etmenizi sağlıyor.
Bazı kaynaklara göre Aerofoil, yüzde 25′e kadar pil tasarrufu sağlayabiliyor.
 
Ve gelelim en sevdiğim programa
 
Prey: mac, pc veya android cihazları hırsızlardan kurtarmak amacı taşıyan açık kaynak kodlu  süper bir yazılım ve web hizmeti.

Bilgisayar farkı gözetmeksizin (laptop, masaüstü pc, macbook hatta ıphone/ıpad  desteği de gündemde )hemen hemen her platform için sürümleri de mevcut. sisteminize kuruyorsunuz. kurulum esnasında raporlama seçeneklerinden ister kendi ftp server'ınıza, isterseniz de prey'in web hizmetine üye olarak prey hesabınıza raporlasın istiyorsunuz. bitti! bu kadar. bir daha preyi görmüyorsunuz bile.


        NOT : Başlık altlarındaki mavi çizgilerde program linkleri mevcuttur.

Yorumlar

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Wordde Yazı Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bilişim Teknolojileri Megep Modülleri

Html Sınav Soru Örnekleri 1